Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mustang

3. 1. 2013

 Mustang se stal předkem mnoha typů koní (indiánských, amerických a především honáckých).

 
 
 
Popis plemene
Pro plemeno mustang neexistuje přesný všeobecně platný popis. Je to dáno obrovským územím amerického kontinentu, na kterém mustangové žijí. Na tomto území se vyvinulo několik skupin a typů mustangů, kteří jsou od sebe svými znaky tak odlišní, že je nelze přesně definovat.
 
 
 
Mustang má statnou a svalnatou postavu. Vyznačuje se pestrou škálou barev, nejčastěji to jsou různé odstíny šedé (grošák), béžové (plavák) nebo „krémově" hnědé (hnědák). Navíc se u zbarvení můžeme setkat s různými znaky (úhoří pruh, skvrny nebo vlnitá hříva). Mustang se vyznačuje černou hřívou, ocasem a spodními částmi končetin. Má pevná a kvalitní kopyta.
 
 
 
Nadneseně lze mustanga přirovnat (vzhledově) k huculovi.
 
 
 
Chovatelé mustangů vyhledávají koně, kteří se co nejvíce blíží k těmto kritériím:
 
 
 
kohoutková výška kolem 142 cm
krátký hřbet
nevýrazný kohoutek
strmá záď
váha kolem 360 kg.
 
 
Charakteristika 
 
 
Mustang byl oblíbeným indiánským (později i kovbojským) koněm, protože si uměl poradit i s velice obtížným terénem, ve kterém se projevila jeho obratnost, přizpůsobivost a vytrvalost na dlouhých tratích (především při přehánění velkých stád hovězího dobytka). Indiáni dokázali z těchto inteligentních koní vychovat hodné, přítulné a spolupracující koně. Mustang je rozvážný a velice nenáročný na chov. Prý se ale najdou i nezkrotní jedinci (zpravidla to bývají hřebci), kteří se používají jako divocí koně na rodea.
 
 
 
Využití
Mustang dnes žije téměř nerušený život v rezervacích pro koně v západních státech USA. Doufejme, že se stav mustangů v budoucnosti bude zvyšovat a lidé se (nejen) k těmto koním budou chovat lépe než v minulosti.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

FotoalbumArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15123
Měsíc: 218
Den: 15